Przez wiele lat farmaceuci uznawani byli wyłącznie za sprzedawców. Ubierany przez nich w czasie pracy fartuch porównywany był do tego, który nosi sam piekarz. Mała świadomość społeczna w owym czasie, była i nadal jest krzywdząca dla farmaceutów. Aktualnie w aptekach spotkać możemy nie tylko techników farmaceutów, ale również absolwentów jednolitych studiów magisterskich. Obowiązujące prawo wręcza nakazuje, by kierownikiem apteki była osoba, której minimalny stopień naukowy to tytuł magistra farmacji.
Spis treści
Trendy rynkowe
Po występującym w latach 2010-2016 boomie na powstawanie aptek- rynek nagle zamilkł. Aktualnie liczba punktów sprzedaży leków na receptę jest stabilna i nie ulega znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Powodów tego stanu jest kilka, a za główny uznać można przesycenie rynkowe. Nie mniejszą rolę odegrały także planowane ustawy dotyczące sprzedaży leków na receptę, a także samych warunków powstawania aptek. Zwiększająca się z roku na rok liczba absolwentów farmacji zmuszona jest więc poszukiwać pracy o wiele dłużej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. W przypadku poszukiwań za najważniejszy atut przyszłego pracownika, właściciele aptek uznają CV.
Odpowiednio skomponowany życiorys to pierwszy element, z którym „spotyka się” pracodawca. Niechlujnie wykonane, przybrudzone, a także napisane odręcznie na kartce w kratkę- na pewno nie przyciągnie (pozytywnie) uwagi osoby oferującej stanowisko farmaceuty. Dzięki poniższemu poradnikowi, stworzysz idealne CV farmaceuty, które otworzy przed Tobą drzwi każdej apteki.
Tradycja kontra nowoczesność
Przez wiele lat błędnie uważano, że najlepszym sposobem tworzenia CV jest jego ręczne spisanie. Przeprowadzane regularnie badania rynkowe wskazują jednak, że tego typu życiorysy są zazwyczaj spisywane na straty. Szerząca się zewsząd informatyzacja wymaga od pracownika nie tylko bezbłędnego poruszania się w programie sprzedażowym, ale również umiejętności korzystania z podstawowych pakietów biurowych. CV warto więc stworzyć na komputerze, a następnie wydrukować. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go w koszulce biurowej, bądź też w miarę możliwości zalaminowanie. Tego typu działania będą świetną ochroną przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami.
Pochwały, a może skromność
Skromność to jedna z najgorszych cech przyszłego pracownika. Umniejszanie swoich zasług, chowanie poza siebie ambicji, a także tworzenie okrojonej wersji CV to najczęstsze z błędów popełnianych przez młodych ludzi. W dzisiejszych czasach świat stoi dla nas otworem- nie warto ukrywać własnych osiągnięć i sukcesów. Pracodawcy chętniej wybierają osoby, które nie wstydzą się o sobie mówić i są ambitne. Umieszczenie w kategorii dodatkowe umiejętności i osiągnięcia informacji na temat bycia przewodniczącym międzynarodowej organizacji studenckiej jest jak najbardziej poprawne i nie należy tego faktu tuszować.
Wersja sztampowa czy kreatywność
Tworzone niczym od linijki CV są już przereklamowane. Wzór CV farmaceuty to zazwyczaj kilka informacji dotyczących ukończonych szkół, a także zwyczajowa formułka o zainteresowaniach. Przewijające się tysiące razy te same formularze nie zachęca potencjalnego pracodawcy. Zaleca się by CV do apteki kierowane było nie tylko poprawne pod względem merytorycznym, ale charakteryzowało się również kreatywnością. Nietypowa czcionka, czy stworzenie własnego schematu są jak najbardziej w cenie.
Przesycony rynek pracy sprawia, że skromność, ukrywanie własnych ambicji, a także brak wiary w siebie są cechami, które bezwzględnie eliminują z wyścigu o wymarzone stanowisko. W dobie wszechogarniającego freelancingu należy więc być Marią Antoniną, a nie Sierotką Marysią.