Zawsze warto mieć w komputerze plik tekstowy z aktualnym dokumentem Curriculum Vitae. Nawet jeżeli nie planujemy zmiany pracy, bo spełnia ona nasze oczekiwania finansowe, pozwala rozwijać się i osiągać nowe cele i szczeble kariery zawodowej, nigdy nie wiadomo czy nie natkniemy się zupełnie przypadkiem na interesującą ofertę pracy. Coraz częściej bywa też tak, że to praca szuka człowieka, a na naszą skrzynkę mailową przychodzi wiadomość, z prośbą o przesłanie swojego CV. Tak, nawet takie sytuacje się zdarzają. Zatem uaktualnione CV powinien mieć każdy, kto poważnie myśli o swojej drodze zawodowej, bez względu na wykonywaną profesję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się natomiast temu, co powinno zawierać CV mechanika samochodowego.
Spis treści
Wzór CV mechanika samochodowego
Generalnie CV dla mechanika samochodowego nie różni się jakoś diametralnie od CV dla jakiegokolwiek innego przedstawiciela świata zawodów. Schemat tworzenia CV jest taki sam, warto się go trzymać aby stworzyć przejrzyste i atrakcyjne wizualnie Curriculum Vitae. Aby zrobić dobre wrażenie na ewentualnym pracodawcy, lub przedstawicielu firmy rekrutacyjnej która zajmuje się werbowaniem pracowników, CV musi być dopracowane i ładnie wyglądać również od strony graficznej. Aby ktokolwiek zachciał przyjrzeć się temu, jakimi kwalifikacjami może pochwalić się kandydat, oraz jakie jest jego doświadczenie zawodowe, musi zechcieć wczytać się w dokument. Mało czytelny, zagmatwany układ strony CV, spowoduje odwrotny skutek.
Kluczowe punkty dokumentu Curriculum Vitae
Zacznijmy od przejrzystej metryczki, w której poza podstawowymi danymi jak imię i nazwisko czy adres, zostaną również umieszczone kluczowe informacje takie jak numer telefonu oraz email. To właśnie one są potrzebne do tego, aby pracodawca mógł skontaktować się z kandydatem. Współcześnie posiadanie adresu e-mailowego to podstawa, również tą drogą zwykle dystrybuujemy swoje CV. Kolejny punkt to wykształcenie. Warto zaznaczyć tam ukończoną szkołę oraz jej poziom (czy to szkoła zawodowa czy średnia). W tym miejscu można również zawrzeć informacje o odbytych szkoleniach, oczywiście tych które trwały trochę dłużej niż jeden dzień, czyli bardziej zaawansowane cykle szkoleniowe, dzięki którym zdobyliśmy kwalifikacje i uprawnienia.
Pochwal się doświadczeniem
Kolejnym bardzo ważnym punktem na mapie CV jest doświadczenie zawodowe. Należy podejść do tego elementu pieczołowicie, szczególnie jeżeli mechanik jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Wtedy w miejscu informującym o doświadczeniu warto wpisać również praktyki zawodowe czy staże odbyte po szkole. Szczególnie jeżeli praktyki odbywały się w dużych i renomowanych firmach sieciowych. Warto wpisać dokładne zadania jakie były realizowane podczas stażu czy po prostu pracy. Niektórzy mechanicy specjalizują się w przeglądzie technicznym samochodu, inni naprawiają samochody z automatyczną skrzynią biegów lub montują instalacje gazowe w samochodzie. Każda umiejętność może być wyszczególniona, aby dać pełen wyraz profesjonalizmu mechanika oraz zakres jego umiejętności zawodowych. Z pewnością zaowocuje to, szczególnie jeżeli rekrutacją nie będzie się zajmowała osoba stricte związana z branżą. Tak właśnie dzieje się jeżeli rekrutacja zlecona jest firmie zewnętrznej, w której pracownicy to na przykład psycholog czy socjolog. Warto wtedy szerzej opisać konkretne umiejętności, które dadzą obraz tego, co mechanik naprawdę potrafi.