Poszukiwanie pracy na stanowisku pielęgniarki wydaje się być dość proste z uwagi na duże zapotrzebowanie na osoby o tym zawodzie. Niestety, pozory często mylą. W objęciu posady pomóc może jednak dobrze przygotowane i oryginalne CV. Jak je stworzyć?
CV pielęgniarki musi przede wszystkim zawierać istotne dla pracodawcy informacje, mające bezpośredni związek z tego typu stanowiskiem. Najważniejszym jego elementem będzie więc rubryka dotycząca wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Nie wystarczy tu oczywiście samo podanie zdobytych tytułów czy zajmowanych stanowisk – należy zawrzeć także nazwy konkretnych szkół, uczelni i miejsc pracy. Rekruterzy często zwracają na to uwagę, ponieważ wzmacnia się dzięki temu wiarygodność kandydata.
Wymieniając ukończone szkoły, spokojnie można pominąć etap podstawówki i ewentualnego gimnazjum. Dla pracodawcy ten okres kształcenia nie ma zwykle większego znaczenia. O wiele bardziej zainteresuje go liceum pielęgniarskie, medyczne studium zawodowe, uczelnia wyższa, a także obowiązkowy dziś tytuł zawodowy (licencjat lub magister pielęgniarstwa). Jeżeli chodzi o staż, pracodawca z pewnością będzie chciał zapoznać się z całym przebiegiem kariery pielęgniarskiej. Poza miejscem i okresem zatrudnienia, warto dodać także krótką wzmiankę dotyczącą zakresu pełnionych tam obowiązków.
Kolejną kategorią w CV pielęgniarki powinny być tzw. informacje dodatkowe. Część kandydatek bagatelizuje tę rubrykę, tymczasem wielu pracodawców chętnie sprawdza, jakie atuty wyróżniają tę konkretną osobę na tle innych. Warto więc umieścić tu ukończone kursy i szkolenia, związane z zawodem. Dodatkowe umiejętności pielęgniarki w CV, które są mile widziane przez rekruterów, to m.in. znajomość języków obcych w mowie i piśmie, doskonała organizacja pracy, a często również posiadanie prawa jazdy. Można też wymienić przy okazji kilka swoich cech charakteru i osobowości, które są szczególnie pożądane w tej pracy (np. cierpliwość, empatia, radzenie sobie ze stresem, umiejętność szybkiego działania i nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem).
CV musi zawierać oczywiście także dane osobowe, jak imię i nazwisko, a także aktualny telefon i adres e-mail. Wszystkie kategorie powinny być opisane krótko, zwięźle, w postaci punktów – tak, by osoba, która przegląda taki dokument mogła natychmiast znaleźć potrzebne informacje. Całość musi być stworzona w sposób czytelny, logiczny, chronologiczny i estetyczny. Wielu pracodawców zwraca na to szczególną uwagę i odrzuca wszelkie podania o pracę, które są zbyt rozwlekłe, niechlujne lub zawierają błędy.
Bardzo pomocny okazać się może gotowy wzór CV pielęgniarki, dostępny za darmo na wielu stronach internetowych – wystarczy go pobrać na dysk i dowolnie edytować, tworząc własny dokument. W sieci istnieje również sporo kreatorów CV w wersji online. Trzeba tylko wybrać odpowiedni szablon i kolorystykę, a następnie wypełnić dane i ewentualnie dołączyć zdjęcie. W ten sposób w zaledwie kilka minut wygeneruje się całe CV pielęgniarki, gotowe do wydrukowania lub przesłania pocztą elektroniczną.