Kiedyś ukończenie szkoły zawodowej nie było dobrze widziane w społeczeństwie. Dziś jest wręcz przeciwnie. Osoby, które kończą taką szkołę i mają już pewny zawód są dobrze postrzegane nie tylko w środowisku, ale również wśród rekruterów. Są odbierani jako potencjalni bardzo dobrzy pracownicy. Zważywszy na fakt, że wielu uczniów tego typu placówek twierdzi, że informacje, które przyswoili sobie podczas swojej edukacji szkolnej daleko wykraczały ponad te, które mieli okazję poznawać już podczas studiów. Jak zatem powinno wyglądać pierwsze CV po zawodówce? Opiszemy krok po kroku, co należy w nim zamieścić.
Spis treści
Najważniejsze jest doświadczenie
W CV najbardziej liczy się doświadczenie zawodowe. To ono – lub raczej jego brak – jest bardzo dużą bolączką większości kończących szkołę uczniów, a potem również i studentów. Jedna szkoła zawodowa daje Ci odrobinę przewagi nad innymi. Od czego zacząć pisanie CV?
Układ
W pierwszej kolejności zaplanuj jaki ma być układ Twojego CV. Aby zrobiło ono wrażenie na pracodawcy powinno być schludne, przejrzyste i zawierać wszystkie informacje, które mogą mu pomóc w wybraniu Ciebie na jego kolejnego pracownika. Układ może w tym bardzo pomóc.
Na samym początku CV powinny znaleźć się kluczowe informacje o Tobie takie jak imię, nazwisko, data urodzenia i krótkie podsumowanie zawodowe (opcjonalnie). Za tym niewielkich rozmiarów nagłówkiem umieść doświadczenie, wykształcenie, a na samym końcu zainteresowania. Voila! Gotowe. Teraz możemy zacząć pracować nad uzupełnieniem podstawowych informacji.
Doświadczenie w CV po szkole zawodowej – co napisać?
Tutaj będzie Ci znacznie łatwiej niż innym uczniom. Jeśli ubiegasz się o pracę w swoim zawodzie możesz pochwalić się jakie praktyki i staże odbyłeś. W przypadku, gdy ich nie było opisz krótko swoje doświadczenia związane z zagadnieniem i jaki zakres obowiązków wykonywałeś/aś. Wykaż w jakich projektach brałeś/aś udział, czy prowadziłeś/aś jakieś konferencje/referaty i podejmowałeś/aś się innych tego typu działań. Im jest ich więcej i są bardziej związane ze stanowiskiem pracy, na które obecnie aplikujesz tym lepiej.
Opisz w sposób atrakcyjny prace dorywcze
W CV ucznia zawodówki mogą znaleźć się również informacje na temat podjętych do tej pory zajęć dorywczych. Jeśli miałeś okazję pracować w branży związanej z pracą, w której chcesz obecnie obecnie zatrudnienie – świetnie! Koniecznie opisz to w CV. Gdy praca, którą miałeś/aś do tej pory nie była związana z Twoim zawodem nie musisz koniecznie rezygnować z cennego wpisu w CV. Zastanów się jakie obowiązki zostały Ci w niej przydzielone, które mogłoby pomóc Ci zyskać w oczach pracodawcy. Jeśli poszukujesz pracy w IT, a do tej pory wykonywałeś praktyki w urzędzie, to wskaż na to, że pracowałeś/aś biurowo. Zaznacz jakimi programami obsługujesz się bez problemu.
Nie zapomnij o planach i zainteresowaniach
Pamiętaj, aby w ostatniej rubryce umieścić swoje zainteresowania. To one mogą zadecydować o tym, czy ostatecznie zostaniesz przyjęty do pracy. Tym bardziej jeśli będą one związane ze stanowiskiem, na które aktualnie kandydujesz.