Czego unikać przy pisaniu Curriculum Vitae?

Czego unikać w CV

Czego unikać w CV

Przedstawiamy kilka bardzo ważnych punktów, które należy unikać przy pisaniu skutecznego CV. Pamiętaj, nie ignoruj żadnego z poniższych punktów, gdyż może to zaważyć na tym czy dostaniesz tę pracę czy nie.

Nieskuteczne wzory Curriculum Vitae

Musisz zwróci uwagę jak wygląda twoje CV. Kolorystyka nie może razić w oczy, CV to dokument będący twoja wizytówka, dlatego tez, musi wyglądać profesjonalnie i być przyjemnym dla oka. Bez względu na to jak bardzo lubisz różowy, czy czerwony, nie przesadź z elementami w tym kolorze w swoim Curriculum Vitae, może to negatywnie nastawić osobę rekrutująca – pamiętaj to nie ty jesteś odbiorca a osoba, której nie znasz. Układ i rozmieszczenie poszczególnych bloków w CV także ma znaczenie. Trzymaj się linii oraz używaj standardowego wyrównania dla całego dokumentu. Nie pozycjonuj elementów za pomocą spacji, używaj tabulatorów, tabelek oraz justowania. Jeśli nie czujesz się na silach, wybierz jeden z wzorów cv dostępnych na naszej stronie.

Złe dane kontaktowe

Podawaj precyzyjne i aktualne dane kontaktowe. Pie pomiń, żadnych ważnych danych – numer telefony najlepiej z kierunkowymi. Adres e-mail to niezbędny element, mała uwaga nie stosuj pseudonimów oraz śmiesznych nazw w adresie. Jeśli trzeba załóż osobne konto tylko na potrzeby wysyłania podań o prace. Najlepiej, jeśli adres e-mail ma formę: imie.nazwisko@gmail.com / wp.pl / onet.pl. Unikaj adresów typu misiaczek@buziaczek.pl.

Nieprofesjonalne zdjęcie

Jeśli zdecydujesz się na załączenie zdjęcia, pamiętaj zęby było to zdjęcie profesjonalne. Najlepiej do paszportu lub dokumentów. Unikaj zdjęć amatorskich, rozmytych, pod żadnym pozorem zdjęcia z wakacji czy plaży. Nie zamieszczaj zdjęcia z innymi osobami. Bądź profesjonalny.

Nieprawdziwe dane

To chyba najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Podać nieprawdziwe dany w sekcji edukacja, bądź doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, ze CV to twoja wizytówka, a kłamstwo nie jest cecha poszukiwana przez pracodawców. Unikaj podawania nieprawdziwych danych, gdyż to może zamknąć drzwi do twojej kariery.

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

To jest powód, dla którego na 100 procent nie dostaniesz pracy. Jeśli nie uwzględnisz zgody na przetwarzanie twoich danych osobowych, osoba rekrutująca nie będzie miała prawa się z tobą skontaktować i zaoferować ci prace, bądź zaprosić na rozmowę kwalifikacyjna. Pamiętaj, zatem by we wszystkich dokumentach uwzględnić te informacje. Jeśli korzystasz z naszego portalu, bądź spokojny wszystkie nasze wzory CV posiadają ta informacje automatycznie wbudowana.

Jakich słów nie używać w Curriculum Vitae?

Są pewne słowa i wyrażenia, które lepiej jest pomijać podczas tworzenia swojego CV. Szczerze powiedziawszy granica między słowami, których należy używać, a których nie należy używać jest bardzo cienika a wręcz niewidoczna. Często nie chodzi o same słowo, czy wyrażenie, a raczej o formę, w jakiej zostało ono użyte.

Przede wszystkim unikajmy frazesów, wyrażeń lub słów, które wykorzystuje każdy, kto chce jakoś wypełnić swoje CV. Najważniejszym jest pisanie os swoich osiągnięciach, a nie obowiązkach. Jeszcze raz podkreślimy unikaj frazesów, słów, które z pozoru mówią dużo, a w rzeczywistości nie mówią nic

Praca w zespole
To musi być konkretny przykład, Pracowałem w zespole składającym się z 20 profesjonalistów, moim zadaniem była koordynacja poszczególnych grup oraz codzienna alokacja pracy i obowiązków poszczególnych osób.

Zorientowany na wyniki
Tu nawet szkoda słów, popartu zapomnij o tym wyrażeniu. Podaj konkretne wyniki, jakie osiągnąłeś. Sukcesy, zwycięstwa itp.

Odpowiedzialny za
Jak napisaliśmy we wstępie – osiągnięcia, konkrety? Np. Odpowiedzialny za kontrolę kosztów. A powinno być: Redukcja kosztów zamówień o 5% w pół roku.

Wysoko wykwalifikowany
To stwierdzenie, które niczego nie wnosi do twojego resume! Porostu pomiń
Zamiast Doświadczenie w PHP. Lepiej napisać: Wykonywanie stron internetowych w technologii PHP dla największego dostawcy usług internetowych w Polsce.

Profesjonalny, profesjonalista
To również wypełniacz, słowo, które nic nie wnosi do twojego CV. Pozwól, że wpisy w twoim doświadczeniu zawodowym lub edukacji pozwolą wyciągnąć takie wnioski osobie rekrutującej.

Skuteczny
Zamiast Skuteczna sprzedaż towarów farmaceutycznych. Lepiej: Zwiększenie sprzedaży towarów farmaceutycznych o 10% w przeciągu 6 miesięcy.

Na pewno znajdziesz dużo więcej zwrotów, które niejednokrotnie wstawiłeś do swojego CV, zastanów się nad tym następnym razem pokazując swojemu przyszłemu pracodawcy, jakie rezultaty osiągasz a nie to, że jesteś profesjonalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.