Jak napisać dobre CV – poprawny życiorys na wyciągnięcie ręki!

Jak napisać dobre CV

Jak napisać dobre CV

Jak napisać CV to pytanie, które zadaje sobie każdy poszukujący pracy. Bez względu na to czy masz już ogdomny bagaż doświadczeń i długu staż pracy lub jesteś świeżakiem, który dopiero zaczyna swoją karierę zawodową – prędzej czy później sam zadasz to pytanie. Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna. Gdyż twoje CV powinno w dużej mierze być uzależnione od stanowiska na które aplikujesz, od tojego doświadczenia zawodowego jak równiej posiadanego wykształcenia. Nie napiszemy za ciebie twojego Życiorysu, jednak na pewno możemy ci pomóc pod względem technicznym i merytorycznym.

Pamiętaj także, że pod żadnym pozorem, nie możesz się zniechęcać – szukanie pracy to temat skomplikowany, a rezultaty zależne są od wielu czynników. Choć tobie może wydawać się, że jesteś idealnym kandydatem to pracodawca może sądzić inaczej i nie dostaniesz pracy. Najważniejsze to uparcie dążyć do celu i konsekwentnie aplikować na uaptrzone stanowisko, aż osiągniesz swój cel.

Parę trików, które pomogą Ci napisać CV by zdobyć pracę

Jeżeli aplikując na stanowisko Managera Regionalnego wysyłasz wciąż to samo CV, które wysyłałeś 5 lat temu do okolicznych restauracji – przyszedł czas, żeby dowiedzieć się, jak napisać Curriculum Vitae, które będzie odpowiednie na stanowisko, na które się ubiegasz.

W Curriculum Vitae nie powinno się kłamać – i tej zasady będziemy się trzymać, jednak jedną i tę samą informację można przedstawić na kilka sposobów. Jeżeli pracowałeś jako asystent sprzedawcy i ubiegasz się o pracę w firmie zajmującej się sprzedażą, opis pracy i obowiązków z nią związanych może brzmieć np. tak:

„Asystent sprzedawcy – moja praca związana była z rozwiązywaniem problemów klientów oraz doradzaniem w kwestii wyboru odpowiedniego towaru”.

Jeżeli natomiast Twoim marzeniem jest stanowisko teaml-eadera w firmie, która ze sprzedażą niekoniecznie ma coś wspólnego, dlaczego nie opisać stanowiska tak:

„Asystent sprzedawcy – praca wymagała ode mnie dużych pokładów cierpliwości, umiejętności oceny sytuacji oraz reagowania stosownie do niej. Do moich obowiązków często należało także rozwiązywanie sytuacji problematycznych.”

Znalazłeś/aś pracę swoich marzeń? Doskonale! Sięgnij teraz po swoje stare CV i spójrz na nie krytycznym okiem. Czy rzeczywiście jest ono atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy? Które z punktów możnaby zmienić tak, by przedstawiały sobą większą wartość? O ile w kwestii zdobytego wykształcenia oraz umiejętności nie powinno się nic zmieniać pod względem dat i nazw stanowisk, o tyle opis stanowiska zależy w dużej mierze od naszych umiętności przedstawienia się od dobrej strony. Pamiętaj jednak, żeby nie puścić za bardzo wodzy fantazji – informacje zawarte w życiorysie mają być prawdziwe!

Oto kilka podstawowych porad odnośnie tego, jak napisać CV na bazie tego, które już masz:

1. Sprawdź pisownię

To jeden z najważniejszych punktów w całym procesie. Błędy ortograficzne powodują u rekruterów zawrót głowy i natychmiastowe odłożenie CV na stertę tych, które nie zobaczą już słońca. Nie daj się odrzucić przez tak błahe szczegóły – większość edytorów tekstu zawiera przecież opcję korekty, nie wahaj się więc z niej skorzystać. Ponadto, warto zawsze dać swoje Curriculum Vitae do przeczytania innej osobie – ktoś z zewnątrz ma dużo większe szanse na dostrzeżenie błędów.

2. Przeczytaj opis pracy

Imponująca nazwa stanowiska, wynagrodzenie sięgające zenitu czy bogaty pakiet świadczeń mogą zawrócić w głowie niejednemu kandydatowi, jednak jeżeli Twoje umiejętności czy doświadczenie nie pokrywają się zupełnie z wymaganiami stawianymi przez potencjalnego pracodawcę, szanse na zdobycie tej pracy są znikome. Jeżeli jednak widzisz, że jesteś w stanie spełnić pokładane w idealnym kandydacie nadzieje, postaraj się wykorzystać wymagania w Twoim CV. Najlepszym rozwiązaniem może być w tym momencie użycie dokładnie tych sformułowań, których użył pracodawca, oraz wyjaśnienie, dlaczego uważasz, że jesteś w stanie je spełnić.

3. Dostosuj CV do odpowiedniej branży

Jak napisać CV, które odpowiada na potrzeby konkretnego pracodawcy? Często najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie kilku – po jednym dla każdej branży, do której aplikujesz. Naprawdę trudno napisać jedno uniwersalne Curriculum Vitae – efekt jest zwykle bardzo rozmyty i pracodawcy trudno zauważyć Twoje silne strony.

4. Użyj odpowiednich fraz kluczowych

Jeżeli Twoje CV figuruje w bazie danych portali pracy, dobrze by było, gdyby zawierało odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Dlaczego? Rekruterzy często wyszukują odpowiednich kandydatów wpisując frazy odpowiednie dla danej branży. Takimi słowami może być np. określenie języka („język hiszpański”) lub znajomość konkretnego programu, niezbędnego do pracy na danym stanowisku („SPSS”). Jak napisać CV, które ma duże szanse na znalezienie przez pracodawcę? Stwórz listę słów atrakcyjnych dla danego obszaru działalności i upewnij się, że Twoje CV zawiera wszystkie te, które dotyczą także Ciebie.

Pamiętaj, że wszystkie podane powyżej informacje to raczej ogólne założenia, a nie sztywne ramy, których należy się trzymać bez względu na wszystko. O tym, jak napisać CV powstało wiele książek, więc trudno w jednym artykule zmieścić wszystkie aspekty tej sztuki.

Co należy umieścić w skutecznym CV?

Jest kilka rzeczy, które są szczególnie istotne przy tworzeniu CV. W tym artykule wymienimy te, które są według nas najbardziej istotne. Przede wszystkim pamiętajmy, ze CV to nasza wizytówka, to obraz za pomocą, którego widzi nasz rekrutujący, dlatego należy przyłazić duża uwagę w procesie tworzenia Curriculum Vitae..
Prawda obroni się sama

Przede wszystkim pamiętaj, że nie możesz zrobić niczego lepszego niż napisać prawdę. Bądź jednak świadom, że musisz być dość sprytny w tym, którą prawdę wybierzesz. Pamiętaj, że osoby rekrutujące nie muszą znać wszystkich szczegółów twojej historii zatrudnienia, czy edukacji. Możesz wybrać tylko najistotniejsze miejsca pracy, pomijając, co niektóre etapy, gdy np. byłeś zatrudniony tylko przez 3 miesiące.

Wzory CV receptą na sukces?

Curriculum Vitae to twoja wizytówka, to dokument, który jest twoimi drzwiami do kariery i trampoliną do lepszego jutra. Dlatego nie możesz nie doceniać faktu, że dokument ten musi mieć odpowiednią prezencję. Dobierz odpowiednie wzory cv do pracy i stanowiska, na które aplikujesz, pamiętając, że nie można przesadzić z ilością kolorów i dodatków. Wzór CV musi wyglądać ładnie i schludnie, podkreślać twój profesjonalizm, przykuć uwagę osoby rekrutującej, ale nie może odwrócić uwagi od najistotniejszych informacji w samym dokumencie.

Musisz się zgodzić na przetwarzanie danych osobowych

Pamiętaj, że teoretycznie najważniejszym elementem twojego Curriculum Vitae, jest klauzula pozwalająca firmie rekrutującej przetwarzać twoje dane osobowe, a tym samym rozpatrzeć twoją aplikację. Jeśli nie umieścisz zgody na przetwarzanie informacji osobowych, żadna firma nie będzie prawnie zdolna ciebie zatrudnić. Ty natomiast przegrasz już na starcie. Wzory CV dostępne na naszej stronie posiadają tą klauzulę wbudowaną, więc jeden problem z głowy.

Profesjonalne zdjęcie.

Zdjęcie w Curriculum Vitae to dobry pomysł, potrafi lekko odświeżyć pustą kartkę papieru, zwrócić uwagę osoby rekrutującej, co sprawi, że na dłuższy czas zatrzyma się na twoim CV a w efekcie zwiększyć twoje szanek na bycie zauważonym. Jest jednak zasada, jeśli nie dysponujesz profesjonalnym zdjęciem, paszportowym, bądź do dokumentów – to nie używaj najlepiej żadnego zdjęcia. Absolutnie zakazane jest wstawianie zdjęcia z przyjęć, z innymi osobami czy z plaży. Daj poznać siebie, jako osoba profesjonalna i poważna, bo w 99% takich osób szukają pracodawcy.

Nieszablonowe Hobby

Oczywiście nic na siłę. Jeśli nie masz nieszablonowego hobby to nie wymyślaj (patrz pierwszy akapit), jednak każde hobby i zainteresowanie można przedstawić w jakiś bardziej interesujący sposób. Jeśli lubisz czytać książki super – w Cirucullum Vitae napisz jednak Książki Grocholi. Jesteś fanem siłowni – może być, ale napisz trening siłowy w lesie. Pamiętaj, nikiedy małe rzeczy potrafią przerodzić się w wielkie wydarzenia. Bądź indywidualny i pokaż pracodawcy, że potrafisz myśleć nieszablonowo.

6 grzechów głównych Curriculum Vitae

Koniecznie zobacz 6 głownych będów, które popełniają ludzie statający się o pracę. Upewnij się aby twoje CV było wolne od tych popularnyhc błędów.

1. Pisanie encyklopedii

Celem twojego Curriculum Vitae jest zdobycie pracy, przekonanie rekruterka by to właśnie ciebie zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną, a w dalszej perspektywie zaoferował umowę. Nie pisz autobiografii, bądź szczegółowy, ale specyficzny. Absolutne maksimum to dwie strony.

2. Nie stosowanie się do instrukcji

Wiele ogłoszeń pracy ma ściśle określone reguły. Niektóre np. wymagają podania jakiegoś kodu w tytule e-maila. Inne mówią, że praca jest tylko dla osób z 5 letnim doświadczeniem itp., Więc jeśli nie masz 5 letniego doświadczenia (albo choćby 4 letniego) to nie wysyłaj aplikacji.

3. Używanie słodkiego e-maila

Nic osobistego, ale jeśli masz e-mail typu: kwiatuszek@buziaczek.pl to pora to zmienić. W szczególności, jeśli myślisz poważnie o znalezieniu pracy. Twój nowy e-mail powinien posiadać format: imie.nazwisko@wp.pl lub podobny. Bez wodotrysków, czyste fakty.

4. Za dużo kolorów

Jeśli korzystasz z wzoru CV, to dobrze, ale pamiętaj, że musisz zachować balans, a kolorystykę i układ starannie dobierać, najlepiej pod poszczególne stanowisko.

5. Bycie zbyt osobistym

Nie podawaj zbyt wielu osobistych informacji, takich jak stan cywilny, kolor oczu itp. Nikogo to nie obchodzi. Nie jest również zalecanym, by podawać dane takie jak wiek, kolor skóry, płeć. Trzymaj się profesjonalnej strony swojego CV.

6. Wysyłanie Curriculum Vitae w formie pliku DOC

Jeśli wysyłasz CV w formacie Worda to musisz liczyć się z faktem, że nie będzie ono wyglądało tak jak tego zapragnąłeś. Najlepszym formatem jest PDF. Gwarantuje, że każda informacja będzie w miejscu, którym sobie zażyczyłeś. Pliki te mają jeszcze jedną zaletę – szybko się otwierają, nie chcesz przecież już na starcie rozgniewać rekruterka.

Piszesz CV? 8 faktów o Twoim Curriculum Vitae!

Poniżej przedstawiamy kilka faktów o twoim Curriculum Vitae, o których bardzo często wszyscy zapominamy pisząc swoje CV. Im szybciej zdamy sobie z nich sprawę tym szybciej zaczniemy pisać dobre CV, a tym samym szybciej znajdziemy wymarzoną pracę.

1. Twoje CV nie jest dla ciebie

Musisz wiedzieć, że twoje Curriculum Vitae nie jest dla ciebie, ono jest dla twojego przyszłego pracodawcy. Musisz udowodnić mu, że spełniasz jego wymagania i masz osiągnięcia i umiejętności, które sprostają stanowisku. Pisząc CV musisz je pisać specjalnie pod dane ogłoszenie pracy.

2. Twoje CV musi ciebie sprzedać w kilka sekund

Już na samym początku musisz przekonać osobę rekrutującą, że masz to, co jest potrzebne na stanowisku. Przeglądanie jednego CV, najczęściej trwa pomiędzy 10 a 30 sekund, to bardzo niewiele, dlatego najistotniejsze informacje muszą być widoczne zaraz na początku.

3. Twoje CV to nie dokument osobisty

CV to narzędzie, sposób na dostanie pracy, dlatego pomiń dane, które tylko zajmują miejsce i przeszkadzają w zdobyciu pracy. Płeć, wiek, rasa, stan cywilny to wszytko możesz pominąć.

4. Twoje Curriculum Vitae mówi o twoich sukcesach i osiągnięciach nie obowiązkach

Większość ludzi czyni swoje CV nudnym, piszą o obowiązkach, bezosobowo, bezpłciowo – nudnie. Musisz podkreślać swoje osiągnięcia, pisać w pierwszej osobie, pokazać, że jesteś aktywnym. Dodatkowo, najlepiej umieścić informacje ilościowe, które podeprą osiągnięcia solidnymi danymi.

5. Twoje CV to nie spowiedź

Nie musisz podawać wszystkich informacji. Tak samo jak nie musisz pisać wszystkiego, możesz pominąć mało istotne fakty czy doświadczenia. Pisz o tym, co jest istotne dla zdobycia pracy.

6. Twoje CV zawiera najważniejsze informacje na górze

Najważniejsza informacje na górze, pomórz osobie rekrutującej ciebie wybrać, niech nie szuka tego, że jesteś osobą na to stanowisko na końcu drugiej strony.

7. Twoje CV nie zawiera błędów

Nie rób błędów ortograficznych ani interpunkcyjnych. Niech CV będzie wolne od literówek i małych błędów. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie gotowego CV z twoim znajomym, co dwie głowy to nie jedna.

8. Twoje Curriculum Vitae ma ładny i przejrzysty szablon CV

Nie możesz przesadzić z kolorami, ale warto rozważyć użycie profesjonalnego szablonu CV. Dostępnych jest wiele wzorów Curriculum Vitae, które na pewno spełnią twoje oczekiwania. Pamiętaj by dobrać wzór swojego CV pod stanowisko, na które właśnie aplikujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.