Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem. Chcemy na niej wypaść jak najlepiej, by ostatecznie dostać wymarzoną pracę. Do rozmowy kwalifikacyjnej możemy się odpowiednio przygotować. Wystarczy wcześniej zastanowić się jakie mogą paść pytania podczas takiej rozmowy i przygotować sobie na nie odpowiedzi.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej bywają różne. Niekiedy ciężko jest przewidzieć o co zapyta nas osoba rekrutująca. Na pewno trzeba dokładne prześledzić historię firmy, do której aplikujemy oraz zapoznać się z naszymi przyszłymi obowiązkami. Bardzo źle na rozmowie kwalifikacyjnej wypada kandydat, który nie pamięta nazwy firmy oraz stanowiska, na jakie aplikuje.
Na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Dlatego ważne jest, by ubrać się stosownie do okazji. Panowie powinni przyjść w garniturze lub marynarce, a panie w spódnicy do kolan lub spodniach w kant. Oczywiście dużo też zależy, do jakiej firmy aplikujemy. Wiadomo, że jeżeli ubiegamy się o pracę w sklepie z odzieżą awangardową to nie musimy się wtedy trzymać sztywnych zasad dress codu.
Natomiast niezależnie od miejsca do jakiego aplikujemy możemy sobie wcześniej przygotować odpowiedzi na niektóre pytania. Do pytań, które na pewno pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej możemy zaliczyć:
- Dlaczego akurat Pana mamy zatrudnić? – pytanie pada bardzo często na rozmowach kwalifikacyjnych. Tutaj należy zastanowić się nad naszymi mocnymi stronami, przejrzeć jeszcze raz wymagania kandydata na stanowisko, na które aplikujemy. Możemy zacząć naszą odpowiedź następująco: „Jestem osobą odpowiedzialną, która szybko się uczy. Posiadam niezbędną wiedzę i umiejętności, aby rozwiązywać problemy w firmie i dobrze wykonywać tę pracę”.
- Dlaczego chce Pan u nas pracować? – pytanie ma na celu głównie sprawdzenie informacji o tym ile wiemy o firmie. Naszą odpowiedź możemy ułożyć następująco: „Chcę u Państwa pracować, ponieważ dla firmy liczy się przede wszystkim zadowolenie klienta, a ja uważam że nie da się robić dobrego biznesu, jeśli usługa której dostarczamy nie jest na najwyższym poziomie i nie sprawia, że klient jest zachwycony”.
- Ile chciałby Pan zarabiać? – pytanie zazwyczaj pojawia się na końcu rozmowy. Należy porównać zarobki w branży i nie stawiać od razu zbyt wygórowanych wymagań. Najlepiej podać odpowiedni przedział zarobków, np. „Byłbym zadowolony gdyby moja pensja oscylowała w granicach 3000-3500 zł”.
- Dlaczego chce Pan zmienić pracę? – pytanie, na które również trzeba się przygotować. Należy uważać, by nie mówić negatywnie o poprzednim pracodawcy i firmie. Może to być negatywnie odebrane przez docelowego pracodawcę. Możemy zacząć odpowiadać następująco: „oszukuję miejsca, w którym mógłbym w pełniejszy sposób realizować ważne dla mnie kwestie (…)”.
- Co może Pan powiedzieć o sobie? – jest to pytanie na „rozluźnienie”, które może pojawić się na początku rozmowy kwalifikacyjnej. Tutaj warto podkreślić nasze umiejętności i cechy charakteru. Należy unikać zbyt długiej wypowiedzi, nie należy przedstawiać swojego życiorysu.