Obliczanie wynagrodzenia za urlop – czy lepiej skorzystać z pomocy ekspertów?

Urlopy są nieodłączną częścią każdej firmy. Pracownikowi przysługuje w roku określona liczba dni wypoczynkowych, za którą powinieneś zapłacić. Niestety, obliczanie wynagrodzenia za urlop może być dość skomplikowane i z tego względu należy się do tego odpowiednio przygotować. Czy za przygotowanie list płac urlopowych powinien zabrać się ekspert czy warto robić to samemu?

Pamiętajmy, że obliczanie urlopów to nie tylko kwestia wytycznych co do wynagrodzenia. To również analiza tego ile pracownikowi przysługuje urlopu w danym roku kalendarzowym, jaki okres powinien wykorzystać, ile dni może mu przepaść oraz jaki ekwiwalent trzeba mu wypłacić za zaległe dni wolne, których nie był w stanie wykorzystać.

Czy powinien zająć się tym ekspert?

Najlepiej kwestię rozliczenia urlopów powierzyć osobom, które mają pojęcie o payroll services. To kadry i płace. Taka osoba ma wiedzę z zakresu prawa podatkowego i prawa pracy. Potrafi sprawnie obsługiwać systemy do rozliczeń oraz umie uporządkować dane faktyczne. Na koniec – po odpowiednich wyliczeniach – ekspert przygotuje nam informację, jaką kwotę należy wypłacić pracownikowi za niewykorzystany urlop oraz ile pensji otrzyma za cały miesiąc, jeżeli poszedł na urlop w danym okresie. To ważne, bo przepisów musisz przestrzegać!

Najlepiej eksperta pozyskać z zewnętrznych firm. Outsourcing w dziale kadr i płac jest coraz bardziej popularny i korzystają z niego przedsiębiorstwa z całego kraju. Zapewnia profesjonalizm, oszczędność, przejrzystość i możliwość szerokiej współpracy – nie tylko w zakresie samych urlopów.

A zatem, czy warto?

Zachęcamy więc do poszukania zewnętrznego partnera obsługującego dział kadr i płac z korzyścią zarówno dla pracowników jak i samego przedsiębiorstwa. To z pewnością wspomoże rozwój firmy i nada jej transparentność a Tobie umożliwi skupienie się wyłącznie na pracy w usługach czy produkcji, za to dobro Twoich pracowników zostanie nienaruszone – tym zajmą się już eksperci z zewnętrznych podmiotów!