Jak napisać CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy?

Odpowiednio napisane CV jest niezbędne przy poszukiwaniu pracy – zwłaszcza wtedy, gdy na dane stanowisko ubiega się wielu kandydatów. Jak napisać CV, które przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy?

Może użyć szablonu CV?

Nie istnieje jeden sprawdzony, uniwersalny szablon CV. Każdy rodzaj pracy może kłaść nacisk na nieco inne treści. Odpowiednia kolorystyka Curriculum Vitae także różni się w zależności od takich czynników, jak rodzaj pracy czy osobowość kandydata.

Eksperci z sektora rekrutacji i public relations zwracają jednak uwagę na podstawowe zasady, które powinny być respektowane bez względu na to, o jaką pracę się ubiegamy.

Przede wszystkim CV powinno być napisane schludnie i w sposób jak najbardziej przejrzysty dla czytającego. W dzisiejszych czasach odpadają już zupełnie życiorysy pisane ręcznie. Od tej reguły istnieją oczywiście wyjątki – jeżeli ubiegasz się o pracę kaligrafa lub rysownika, tak napisane CV może zdecydowanie wzbudzić zainteresowanie potencjalnego pracodawcy.

Reguły odnośnie tego, jak napisać CV, są też jednogłośne w kwestii jego wielkości – idealne CV powinno zmieścić się na dwóch stronach papieru A4. Curriculum Vitae powinno też zwracać uwagę na mocne strony osoby ubiegającej się o pracę.

Jak napisać CV i co powinno ono zawierać

Oto kilka podstawowych wskazówek w kwestii tego, jak napisać CV i co powinno ono zawierać:

  • Dane osobowe: imię i nazwisko, dokładny adres (i ewentualnie adres do korespondencji), numery telefonów, adres e-mail. Mile widziane i wciąż praktycznie obowiązkowe jest podanie daty urodzenia.
  • Historię zatrudnienia rozpoczynamy zawsze od ostatniego miejsca zatrudnienia, żeby oszczędzić potencjalnemu pracodawcy konieczności przebijania się przez początki naszej kariery, niekoniecznie związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.
  • Umiejętności, które naszym zdaniem pomogą nam w pracy, którą chcielibyśmy dostać. Niewskazane jest wypisywanie wszystkich umiejętności po kolei – skupmy się na tych, które mogą nam się przydać, nie tworząc wrażenia bałaganu.
  • Osiągnięcia z poprzednich miejsc pracy – najlepiej wypisać tutaj wszelkie projekty, w których czynnie uczestniczyliśmy oraz to, jak przyczyniliśmy się do rozwiązania możliwych problemów.
  • Odbyte szkolenia i kursy – tutaj także panuje zasada „od najnowszego do najstarszego”.
  • Wszelkie dodatkowe informacje, takie jak przyczyny zmiany kariery czy luk zawodowych (np. ciąża, choroba itp.). Pozwolą one pracodawcy lepiej zrozumieć powody takiej a nie innej ścieżki zawodowej, mogą też złagodzić jego początkowy twardy osąd.
  • Referencje – powinny znaleźć się conajmniej dwa opisy, w tym te od ostatniego pracodawcy. Zdecydowanie odradzamy kłamstwo – pracodawcy mają tendencję do sprawdzania referencji osób, którymi są zainteresowani, a nic tak nie niweczy szans na pracę jak telefon do poprzedniego pracodawcy, który nie jest z nas zadowolony.

Ważnym aspektem pisania Curriculum Vitae jest nienaganna pisownia – błędy ortograficzne to najprostszy sposób na odrzucenie kandydata. Nawet dobre CV będzie postrzegane jako mało profesjonalne, jeżeli znajdą się w nim literówki czy inne błędy. Brak błędów to podstawowa zasada odnośnie tego, jak napisać CV.

Kilka bardzo ważnych aspektów

Nie każdy życiorys pasuje także do każdej branży – szczególnie, jeżeli mamy się trzymać zasady dwóch kartek A4. Jeżeli posiadamy bogate doświadczenie albo hobby, postarajmy się posegregować je według przydatności w różnych sektorach pracy. Zdecydowanie lepiej mieć wybór kilku dobrych CV, niż jedno uniwersalne, które tak naprawdę uniwersalnym nie jest.

Curriculum Vitae nie powinno być zbyt kolorowe. Zdecydowanie odpadają CV z kolorowym tłem – nikt nie lubi marnować tuszu do drukarki, takie CV już na wstępie zdobywa więc niestety punkty ujemne. Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać CV, które będzie dobre – zrezygnuj także z wszelkiego rodzaju zawijasów, fantazyjne czcionek czy zdjęć z imprez lub plaży.

Podczas pisania życiorysu warto skorzystać z gotowych szablonów graficznych. Przy ich wyborze należy jednak uważać – często niestety nie są one dostosowane do ogólnie przyjętych wymogów. Jednakże odpowiednio dobrany szablon stanowi wspaniałą oprawę dla treści CV – ogromną rolę gra tutaj kolorystyka oraz dobór czcionek. Nie muszą to być (ani nie powinny) zbyt fantazyjne posunięcia – stonowane kolory oraz profesjonalne czcionki, odpowiednio ze sobą skomponowane, potrafią naprawdę sprawiać bardzo estetyczne, a zarazem nietuzinkowe wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.