Przyszłość zawodowa

Jeszcze przed podjęciem studiów powinniśmy zdać sobie sprawę, czy zawód, w którym chcemy pracować będzie zawodem przyszłości. Ciągła automatyka wielu usług powoduje, że za kilka lat zawody: recepcjonista czy bibliotekarz, całkowicie odejdą do lamusa. Zawody przyszłości to zawody wyzwalające w ludziach kreatywność, maszyny nie zastąpią ludzi w takich branżach, jak: branża rozrywkowa, kreatywna czy medialna.

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI

Uważa się, że najbardziej poszukiwane zawody w przyszłości to :

  1. Pracownik w branży IT – ta branża będzie zawsze potrzebowała specjalistów, dzisiaj liczą się w niej programiści, seniorzy czy architekci IT jutro będą bardzo potrzebni autorzy nowych gier komputerowych czy aplikacji oraz kreatorzy wirtualnej rzeczywistości.
  2. Biotechnolog – dzisiaj zawód bardzo ceniony za granicą, dopiero co zyskujący popularność w naszym kraju. Co oznacza?
    Opracowywanie technologii, w których wykorzystuje się substancje organiczne. Biotechnolog będzie potrzebny w różnych dziedzinach przemysłu.
  3. Logistyk – specjalista z tej dziedziny nie tylko już jest potrzebny w transporcie ale także w budownictwie, motoryzacji czy energetyce.
  4. Inżynier elektrotechnologii – przedstawiciel tego zawodu zajmuje się elektroniką, elektrotechnologią, inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacją i komputerami. Przyszłość tego zawodu jest związana ze znacznym rozwojem technologii i faktem, że w przyszłości bez niej się nie obejdziemy.
  5. Lekarz, pracownik medyczny – w branży tej jest tak niski wskaźnik bezrobocia, a tak duże jest zapotrzebowanie na tego typu pracowników, że w przyszłości będzie to zawód bardzo, bardzo potrzebny.
  6. Trener, dietetyk – zapotrzebowanie na ten zawód wiąże się z faktem, że Polacy zaczynają już zmieniać swój tryb życia. Szukają możliwości nauczenia się zdrowego odżywiania i zdrowego życia aktywnego.

Inne przyszłościowe zawody to: specjalista do spraw finansowych, analityk BIG DATA, grafik komputerowy, pracownik naukowy, genetyk, fizjoterapeuta, opiekun osób starszych czy asystent terapii zajęciowej.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCIOWYCH?

Wszystkie zawody przyszłości to zawody medyczne, informatyczne albo inżynieryjne. Dzisiaj młodzież powinna więc wybierać kierunki studiów nie humanistyczne a ścisłe. Przyszłość to matematyka, fizyka chemia i biologia. W przyszłości nie będzie raczej miejsca na pracę fizyczną, którą będą wykonywać roboty. Jednak studenci szkół artystycznych też mogą liczyć na zatrudnienie, bowiem sztuka również będzie bardzo potrzebna, a nie stworzą jej roboty.

Już dzisiaj wielu młodych ludzi wybierając kierunek studiów, bardzo często zadaje sobie pytanie, czy po ich ukończeniu znajdą pracę.
Świat idzie do przodu i przy mocno rozwijającej się technologii, przy starzejącym się społeczeństwie potrzebne są zawody, które znacznie przyczynią się do rozwoju gospodarki.
Należy pod uwagę wziąć nie tylko warunki w naszym kraju ale także i potrzeby w innych krajach Europy, która dzisiaj dla wielu ludzi stoi otworem i w przyszłości też będzie dla nich rynkiem pracy.