Stwórz odpowiedni wzór CV

Zatrudnianie pracowników to bardzo ważny proces w życiu każdej firmy – musi ona wiedzieć, jakie zyski osiągnie zatrudniając właśnie Ciebie. Odpowiednio stworzony wzór CV pozwoli Ci pokazać, co jesteś w stanie zaoferować swojemu potencjalnemu pracodawcy i dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiednim/ą kandydatem/ą na to miejsce.

Wzór CV to narzędzie marketingowe

Pomyśl o tym, że odpowiedni wzór CV to narzędzie marketingowe – a produktem jesteś Ty!

Poszukując pracownika pracodawcy patrzą przede wszystkim na doświadczenie, umiejętności oraz wykształcenie danej osoby. To, jaką wagę przywiązują oni do każdego z tych aspektów zależy przede wszystkim od branży, w jakiej działają. Nikt nie zatrudni lekarza czy architekta bez odpowiedniego wykształcenia, jednak już w przypadku pozycjonowania stron internetowych, pisania ciekawych artykułów czy chociażby grafiki komputerowej największą rolę grać będą umiejętności oraz doświadczenie, a wykształcenie może nawet nie być brane pod uwagę.

Co wziąć pod uwagę?

Oto kilka porad odnośnie tego, co powinno brać się pod uwagę tworząc wzór CV:

– Skup się na tym, co dla pracodawcy jest najważniejsze.

Najlepiej w tym celu dokładnie przejrzeć wymagania dotyczące stanowiska – wzór CV powinien zawierać wszystkie te, które spełniamy

– Zanim stworzysz swój wzór CV, dowiedz się więcej o potencjalnym pracodawcy.

Jeżeli ogłoszenie zostało dodane przez agencję pracy, może się to okazać niemożliwe, jednak w większości wypadków w ogłoszeniu widnieje nazwa firmy wraz z jej stroną internetową. Dowiedz się, w jakiej branży działa potencjalny pracodawca i jaka osoba najbardziej pasowałaby do zespołu. Następnie zastanów się, co sprawia, że nadajesz się właśnie Ty.

– Sprawdź, co najbardziej ceni sobie firma.
Najłatwiej się tego dowiedzieć zaglądając do sekcji „O nas”. Jeżeli jest w niej napisane np. „Jesteśmy grupą ludzi pełnych zapału do pracy i nowych pomysłów”, warto przedstawić się jako osobę dynamiczną i kreatywną. Jeżeli natomiast na stronie widnieje informacja, że „W naszej pracy przywiązujemy ogromną uwagę do szczegółów, aby w pełni zadowolić klienta” – tworząc wzór CV, trzeba wziąć te informacje pod uwagę.

– Ogólny szablon CV może nie wystarczyć.

Różni pracodawcy poszukują różnych cech u swoich pracowników. Warto stworzyć kilka CV – każde zorientowane na pewien rodzaj działalności – a w miarę potrzeby nawet je dostosowywać do konkretnego stanowiska.

– Pokaż przykłady swoich umiejętności.

Jeżeli piszesz, że potrafisz tworzyć kampanie reklamowe, w kilku zdaniach opisz proces, jaki w tym celu stosujesz, używając słów odpowiednich dla branży. To pozwoli potencjalnemu pracodawcy stwierdzić, że rzeczywiście znasz się na rzeczy.

– Wzór CV powinien podkreślać Twoje osiągnięcia.

W doświadczeniu zawodowym nie wymieniaj jedynie nazwy firmy, lat pracy i nazwy stanowiska. Opisz swoje obowiązki i osiągnięcia na każdym ze stanowisk, które zajmowałeś/aś.

Wzór CV – przygotowanie:

  1. Wzór CV powinien być nie dłuższy niż 2 strony A4. Nie zanudzaj potencjalnego pracodawcy mało ważnymi faktami, nie przechwalaj się za bardzo – wypisz to, co najważniejsze, a o swoich osiągnięciach pisz szczerze.
  2. Używaj czcionki, którą łatwo przeczytać – CV z czcionką Arial wielkości 10-12 będzie idealny.
  3. Najlepsze jest białe tło Curriculum Vitae – jest dobre zarówno do drukowania, jak i kserowania, ponieważ pozwala zaoszczędzić tusz.
  4. Jeżeli Twoje CV zawiera więcej niż jedną kartkę, zepnij spinaczem lewy górny róg. Osoby w dziale ksero będą Ci wdzięczne.
  5. Jeżeli już wybrałeś/aś ogólny zarys graficzny swojego CV, trzymaj się go. Szablon CV powinien być jednolity pod względem stylu.
  6. Upewnij się, że dane kontaktowe są aktualne, czytelne i nie zawierają błędów. Szkoda by było stracić okazję na wspaniałe stanowisko przez nieprawidłową cyfrę w numerze telefonu.
  7. Sprawdź błędy ortograficzne i gramatyczne – nic tak nie odstrasza rekruterów jak wzór CV pełen błędów. Ponadto, bezbłędnie napisane Curriculum Vitae pokazuje, że przywiązujesz wagę do szczegółów.
  8. Upewnij się, że wszystkie informacje łatwo znaleźć – w tym celu możesz pogrubić np. nazwy firm, w których pracowałeś/aś i nazwy stanowisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.