Szablon CV – jak wybrać odpowiedni?

Dobry szablon CV to nie tylko ładna grafika i czytelna czcionka. Na rynku istnieje ogromna liczba firm sprzedających tego typu produkty, jednak jaki szablon CV wybrać i czym się kierować podczas podejmowania decyzji?

Każde CV powinno być indywidualne, a Wiele dokumentów jednak zawierać szablonowe informacje. Można więc uznać, że firma poszukująca pracownika, otrzyma setki podobnych do siebie życiorysów. Jak więc sprawić, aby z całej sterty otrzymanych dokumentów, pracodawca zwrócił uwagę właśnie na Twoje CV?

Przede wszystkim musisz oczarować osobę rekrutującą wizualnie swoim dokumentem. Dzięki temu, masz większe szanse na to, że Twoje CV zostanie dostrzeżone i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Warto stworzyć niestandardowy szablon CV. Jak to zrobić?

Wystarczy przełamać tę normę szatą graficzną. Standardowy szablon CV, to biało- czarny dokument z wypisanymi informacjami na nasz temat. Tworząc swój szablon CV, należy jednak pamiętać o obowiązującej zasadzie „im mniej tym lepiej”. Co to znaczy?

Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie graficznej ramki do całego dokumentu. Musi być ona delikatna, utrzymana w stonowanych kolorach takich jak granat, zieleń, czy też bordo. Ramkę, może zastosować także jedynie do zamieszczonej fotografii. Inną opcją jest zamieszczenie nagłówków (czyli dane osobowe, wykształcenie, doświadczeni zawodowe, umiejętności oraz zainteresowania) w szarych polach. To nada Twojemu CV przejrzystości i schludności. Jeszcze innym rozwiązaniem jest użycie punktorów, którymi możesz zaznaczyć kolejen wątki w życiorysie. Możesz użyć punktorów w danym odcieniu, a do tego zastosować podkreślenie w tymże kolorze. Kombinacji jest wiele, wszystko zależy od naszej wyobraźni i preferowanego stylu.

Jeśli będziesz mieć już przygotowane CV, warto zadbać także o jego estetyczną stronę, usiąść przy komputerze i dowolnie modyfikować, do uzyskania pożądanego efektu. Jeszcze innym sposobem jest zastosowanie czegoś, na zasadzie niepełnej ramki (może być w stonowanym kolorze), która oddzielać będzie stronę prawą, od lewej, czyli nagłówki od szczegółowych opisów. Innym rozwiązaniem może być także zastosowanie marginesów w danym odcieniu np. z lewej strony dokumentu, lub też na górze, albo w obu miejscach. Ten zabieg również, powinien zwrócić uwagę osoby rekrutującej na Twoje CV. Dobry efekt, daje także wytłuszczenie druku i zastosowanie podkreślenia np. do nagłówków. Przygotowując szablon CV, należy pamiętać o minimalizmie oraz spokojnych, poważnych kolorach.

1. Grafika w odpowiedniej ilości (i jakości!)

Szablon Curriculum Vitae nie powinien zawierać zbyt dużej ilości grafiki. To nie książka dla dzieci – ozdobniki powinny ograniczyć się do minimum. Jeżeli zależy nam na oryginalnej grafice, wybierzmy szablon CV, który używa np. ciekawego wypunktowania lub interlinii. W ten sposób Curriculum Vitae będzie bardzo czytelne, a równocześnie unikniemy niepotrzebnego bałaganu na stronie.

2. Najlepsze jest białe tło.

Tło w ładnym, delikatnym kolorze wygląda ładnie zarówno w wersji cyfrowej, jak i drukowanej, jednak pracodawcy bardzo go nie lubią. Drukowanie dużej ilości CV pochłania dużo tuszu do drukarki, więc patrzą na kolorowe tło jak na fanaberię potencjalnego kandydata i brak zrozumienia dla kosztów firmy.

3. Nie wybieraj szablonu, który przesadza z dużą ilością kolorów.

O ile nie chcemy, aby nasz potencjalny pracodawca dostał oczopląsu na widok naszego CV, nie wybierajmy szablonu z dużą ilością kolorów, ani takiego, w którym kolory są nazbyt intensywne. Maksymalna ilość kolorów użytych w Curriculum Vitat nie powinna przekraczać 2, maksymalnie trzech, chyba że mówimy tutaj o przejściach tonalnych. Szablon CV, który oferuje Ci „tęczę możliwości” zdecydowanie nie pomoże Ci znaleźć pracy.

4. Nie dla szablonów z fantazyjną czcionką!

To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniego szablonu. Dobry szablon CV powinien charakteryzować się czytelną czcionką – nie musi to być bynajmniej czcionka „oklepana” – dobre firmy graficzne posiadają w swojej bazie ogromną liczbę interesujących czcionek, które są zarówno ładne, jak i czytelne.

5. Czytelne rozmieszczenie sekcji jest niezwykle ważne!

To bardzo ważny aspekt. Sekcje nie powinny być zbyt „stłamszone”, a równocześnie nie powinny sprawiać, że szablon Curriculum Vitae robi się zbyt duży. Odpowiednio stworzone sekcje powinny sprawiać, że informacje w nich zawarte mogą być przedstawione w czytelny i zrozumiały sposób.

6. Szablon CV nie powinien być zbyt duży.

Jedna, maksymalnie dwie strony A4 to standardowy wymóg. Nie powinniśmy jednak w tym celu zmniejszać czcionki – jak napisaliśmy w punkcie 3, czcionka powinna być czytelna, a rekruter nie powinien psuć sobie wzroku starając się przeczytać, co takiego mamy do zaoferowania firmie.

7. Zwróć uwagę na tytuł szablonu.

Co prawda tytuł szablonu nie będzie figurował w naszym Curriculum Vitae, jednak może on znacząco pomóc w dostosowaniu naszych oczekiwań do pracy, o którą się staramy. Dlaczego? Szablon CV to nie tylko odpowiednia czcionka, ładna, stonowana grafika czy właściwy rozmiar. Dobry szablon powinien być efektem pracy specjalistów do spraw rekrutacji, grafików komputerowych oraz, bardzo często… psychologów! Kolorystyka szablonu oraz grafika w nim zamieszczona mówi bowiem bardzo dużo o potencjalnym kandydacie – odpowiedni tytuł szablonu pozwala nam uzyskać te informacje w odpowiednim skrócie. Na przykład szablon „Odpowiedzialny i spokojny” będzie się prawdopodobnie nadawał idealnie do pracy księgowego, a „Podróż pełna niespodzianek” – do pracy handlowca, którego podczas bezpośredniej pracy z klientami spotyka duża liczba niespodzianek.

Idealny szablon CV pozwoli nam zwiększyć szansę na zatrudnienie na wymarzonym stanowisku. Dobry szablon CV nie zastąpi nam doświadczenia, nie pójdzie za nas na studia ani też nie pomoże posiąść wiedzy niezbędnej na dane stanowisko – jednak jeżeli posiadamy wszystko to, czego spodziewa się po nas potencjalny pracodawca, dobry szablon CV pomoże nam wyróżnić się z tłumu innych specjalistów. Dzięki temu nasze Curriculum Vitae będzie lepiej dostrzegalne, a my będziemy pewni, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć odpowiednią dla siebie pracę.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące tego, jaki szablon CV najlepiej wybrać. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak życzyć Ci powodzenia w znalezieniu wymarzonej pracy – w dobie wysokiego bezrobocia nie jest to łatwe na bardzo konkurencyjnym rynku, jednak mamy nadzieję, że Twoje CV zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy, a Ty dobrze sobie poradzisz w dalszych etapach rekturacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.