Szanse na sukces uzależnione są od regionu oraz branży, w której zamierzamy się poruszać. Szukanie pracy, bo o tym procesie mowa, to czynność, która wymaga aktywności na wielu polach, ale przede wszystkim uzbrojenia się w cierpliwość i zrozumienia, że podjęcie satysfakcjonującego etatu raczej nie nastąpi w ciągu dwóch dni szukania. Ze względu na dużą konkurencję, proces ten zazwyczaj wymaga czasu.
Spis treści
Jak szukać pracy?
Nie ma jednej, najlepszej odpowiedzi na pytanie jak szukać pracy. Jest to czynność złożona, która wymaga różnego rodzaju aktywności. Jedno jest pewne, jeśli naprawdę chcemy znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie, musimy działać niestandardowo. Większość z osób poszukujących pracy ogranicza swoją aktywność do wysyłania aplikacji jako odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenia. Oczywiście, to podstawowy sposób szukania pracy, ale nie powinien być jedyny. W tej kwestii najważniejsze są specjalistyczne portale pracy, które skupiają pracodawców z regionu i publikują ich ogłoszenia. To najprostsza metoda na pokazanie się potencjalnie zainteresowanej firmie.
Dużą zaletą takich portali jest fakt, że nie tylko pośredniczą w kontakcie między osobą poszukującą pracy, a pracodawcą, ale także porównują wysłane aplikacje i pokazują procentową ilość osób o podobnych wymaganiach. Dotyczy to zarówno wykształcenia, doświadczenia, jak i naszych oczekiwań względem wynagrodzenia, jakiego oczekujemy w związku z danym stanowiskiem. Portale pracy nie powinny jednak stanowić jedynej formy kontaktu z firmą, która może potrzebować pracownika.
Nie czekaj, daj się poznać
Odpowiadanie na zamieszczone ogłoszenia pracy to podstawa, jednak warto szukać także samemu. Na wstępie, należy dobrze zastanowić się czym chcielibyśmy się zajmować i zrobić rekonesans firm działających w regionie, których profil działalności pokrywa się z naszymi ambicjami zawodowymi. Samodzielne wysyłanie aplikacji do firm może przynieść zamierzone rezultaty. O wiele korzystniej jednak wypada osobista wizyta w placówce firmy, niż kontakt drogą e-mailową. W ten sposób, mamy okazję od razu spotkać się z kierownikiem, czy dyrektorem, który bezpośrednio odpowiada za zatrudnienie. Taka wizyta zrobi o wiele większe wrażenie, niż wysłanie maila, do którego nie mamy pewności, że nie zostanie od razu skasowany.
Targi pracy
Kolejną szansą na znalezienie zatrudnienia jest wizyta na tzw. targach pracy. Wystawiają się na nich przedstawiciele największych przedsiębiorstw, którzy bardzo często potrzebują nowych ludzi do pracy. To wspaniała okazja na poznanie specyfiki firmy, kadry kierowniczej oraz wymagań w stosunku do przyszłych pracowników.
Zrób dobre wrażenie
Najważniejsze przy szukaniu pracy jest zrobienie dobrego wrażenia. Dotyczy to zarówno odpowiednio przygotowanego CV, które musi akcentować nasze cechy, które są pożądane na danym stanowisku oraz doświadczenie zawodowe, które może zaowocować, jak i zachowania podczas kontaktu bezpośredniego. Zachowanie zasad kultury jest elementem, na który pracodawca zwraca uwagę. Pamiętaj, że to jak zachowujesz się na spotkaniu rekrutacyjnym, może rzutować na twoje zachowanie względem klienta. Ważne jest też by dobrze radzić sobie ze stresem. Uważaj na grę swojego ciała. Ważne żeby stworzyć wrażenie osoby, której naprawdę zależy na pracy na danym stanowisku, ale też i takiego człowieka, który potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji.