Co roku maturzyści stają przed trudnym wyborem. To, na jaki pójdą kierunek studiów, wydaje im się najważniejszym wyborem w życiu. Dopiero po latach okazuje się, że ten wybór nie miał aż tak dużego znaczenia wobec faktu, jak potoczyło się życie i kariera zawodowa konkretnej osoby.
Spis treści
Ciekawe kierunki studiów
Internetowe artykuły, papierowe gazety, rozmowy ze znajomymi i rodziną – to najczęstsze źródła wiedzy, z których czerpią maturzyści na temat potencjalnych kierunków studiów. Czy te źródła są wiarygodne? I tak i nie. Sposób prowadzenia konkretnego kierunku może różnić się na poszczególnych uczelniach. Jednak wydaje się, że warto pytać starszych kolegów – studentów, jak wyglądały ich studia i jak potoczyła się dalsza kariera. Ważne pytania, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć to między innymi: Czy uczelnia oferuje dodatkowe koła naukowe? Wyjazdy zagraniczne? Stypendia? Praktyki w kraju i za granicą? Jakie możliwości rozwoju daje konkretna uczelnia? Jakie grono wykładowców spotkam na moim kierunku? Czy są to praktycy?
Jakie studia wybrać?
Pytanie o wybór kierunku studiów jest bardzo trudne. Oczywiście są ludzie, którzy już od najmłodszych lat mieli w głowie wyobrażenie na temat swojej przyszłości. Mowa tutaj szczególnie o dzieciach, które na przykład, od początku, obserwując rodziców, wiedziały: „Będę lekarzem”, „Będę adwokatem”, „Będę architektem”. Zdecydowana większość uczniów nie jest jednak pewna aż do ostatniej chwili, na jaki kierunek się zdecydują. Studiowanie medycyny, prawa czy architektury to wybór dość prestiżowy, ale kierunki na politechnice, szczególnie trudne kierunki inżynierskie, dają dobrą przyszłość, również pod względem finansowym. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest dość dobra dla pracowników, bezrobocie jest niskie. Jak będzie za kilka, kilkanaście lat? Nie wiadomo.
Mamo, powiedz mi, kim zostać w przyszłości?
Przede wszystkim wybór kierunku studiów powinien być podyktowany osobistymi preferencjami ucznia, a nie spełnianiem ambicji rodziców. Oni mieli już swoje życie i mogli przeżyć je w dowolny sposób, teraz czas, aby młody człowiek dokonał własnego wyboru. Co jeśli się pomyli? Ma do tego prawo. Pytanie co studiować oczywiście spędza sen z powiek młodym ludziom, jednak ten wybór to nie ostateczność. Na szczęście można się dokształcać i uzupełnić wykształcenie w późniejszych latach. Za granicą normalne jest, że ludzie wiele razy zmieniają ścieżkę zawodowej kariery. Można podejrzewać, że i w naszym kraju do tego dojdzie.
Młody człowiek, wybierając kierunek studiów, powinien oczywiście podejść do sprawy odpowiedzialnie, ale z drugiej strony, zły wybór, to nie koniec świata. Warto pamiętać, że przez całe życie mamy możliwość dokształcania się. Nie ma żadnych przeszkód, aby w późniejszym wieku pójść na przykład na studia podyplomowe albo nawet zacząć od zera inny kierunek na poziomie licencjackim czy inżynierskim. Z pewnością przed wyborem kierunku studiów i uczelni młody człowiek musi zapoznać się z ofertami uczelni wyższych i dopiero potem podjąć decyzję.