Facebook Twitter Instagram
    POPULARNE:
    • Klimatyzator na wodę lodową dla dużych biur
    • Śrut cięty z drutu i jego wykorzystanie w procesie oczyszczania powierzchni
    • Automatyzacja i monitoring pracy sprężarek tłokowych – nowe możliwości
    • Wyroby hutnicze w przemyśle i budownictwe
    • Kroki procesu laminowania: Od przygotowania do zakończenia
    • Samoprzylepne pianki uszczelniające – czym są i po co się je stosuje?
    • Coworking w Polsce – Co to jest i ile kosztuje?
    • Drzwi do pieczarkarni – czym kierować się podczas wyboru?
    Facebook Twitter Instagram
    CV24CV24
    • Kariera
    • Praca
    • CV
      • Przykładowe CV
    • Listy motywacyjne
    • Edukacja
    • Biznes
    • Podatki
    • Pozostałe
    CV24CV24
    CV24 » Listy motywacyjne » List Motywacyjny – Jak Napisać?
    Listy motywacyjne

    List Motywacyjny – Jak Napisać?

    Redakcja cv24Przez Redakcja cv242017-04-29Zaktualizowano:2022-06-07Brak komentarzy40 Wyświetleń
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email
    Podziel się:
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    List motywacyjny to drugi po Curriculum Vitae dokument, który dołączasz do aplikacji do pracy na wymarzonym stanowisku. W tym artykule przybliżymy Ci nieco jego specyfikę  – pomożemy zrozumieć funkcje i ich przełożenie na  formę oraz treść, a także podpowiemy, jakimi zasadami powinieneś się kierować podczas redagowania.

    Spis treści

    • List Motywacyjny, Czyli?
    • Forma
    • Niezbędne Elementy
      • Informacja wstępna
      • Krótkie podsumowanie zawodowe
      • Kręgosłup listu
      • Podsumowanie
    • Wiele czy Jeden?

    List Motywacyjny, Czyli?

    Listo motywacyjny to nic innego jak pisemna forma autoreklamy. Jest to dokument, za pośrednictwem którego możesz zaprezentować swoje atuty w taki sposób, aby zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.  Za pomocą listu motywacyjnego nie tylko rozwijasz i uzupełniasz informacje zawarte w CV, ale także przedstawiasz swoją osobowość.

    Co najważniejsze – wszystko, co zawierasz w liście motywacyjnym bezpośrednio odnosisz do konkretnej pracy i firmy, do których aplikujesz.  W prawidłowo napisanym liście motywacyjnym Twoje wykształcenie, cele, umiejętności, cechy osobowości oraz doświadczenie zawodowe zaprezentowane są w przełożeniu na korzyści, jakie może osiągnąć dana firma z zatrudnienia właśnie Twojej osoby.

    Forma

    List motywacyjny to typowy list formalny. Dlatego właśnie musisz zawrzeć w nim datę i miejsce sporządzenia (w prawym górnym rogu), swoje dane osobowe i kontaktowe (w lewym górnym rogu, w kolejności powszechnie przyjętej dla korespondencji formalnej) oraz dane adresata, czyli firmy, w której ubiegasz się o pracę lub konkretnego jej działu, czy osoby odpowiedzialnej za rekrutację pracowników (tuż pod danymi osobowymi, z prawej strony). Ze względu na obecność danych osobowych w dokumencie, powinieneś też dołączyć zgodę na ich przetwarzanie, której aktualne brzmienie znajdziesz we wzorach CV na naszej stronie (najlepiej umieścić ją w stopce).

    List motywacyjny piszesz w pierwszej osobie liczby pojedynczej, czyli jako „ja”. Zachowujesz w nim formalny styl wypowiedzi i odniesień do adresata – zaczynasz go zwrotem „Szanowni Państwo!” lub w przypadku znanego nazwiska rekrutera tudzież specjalisty ds. HR „Szanowny Panie/Szanowna Pani x!”. Pamiętaj, żeby zwroty bezpośrednie w treści np. Państwa pisać zawsze wielką literą – okazując tym samym szacunek do osoby, która będzie zapoznawała się z treścią listu.

    Niezbędne Elementy

    Konstruując  list motywacyjny musisz pamiętać o tym, aby uwzględnić w jego treści wszystkie elementy niezbędne dla tej formy. Należą do nich:

    Informacja wstępna

    Pełni funkcję wstępu formalnego, dlatego umieszczasz ją w pierwszym akapicie listu. Musisz w niej zawrzeć informację o tym, na jakie stanowisko aplikujesz, w jakiej firmie i pod jakim adresem (w przypadku, gdy firma ma więcej niż jedno biuro bądź działa na dużą skalę np. bank), a także skąd dowiedziałeś się o rekrutacji. Co do ostatniego punktu, możesz wspomnieć o ogłoszeniu znalezionym w Internecie (koniecznie podaj nazwę serwisu lub strony) czy gazecie (jak wcześniej), ale również informacji od znajomego. List motywacyjny możesz wysłać również w przypadku, gdy nie jest prowadzona rekrutacja w danej firmie – wtedy możesz wspomnieć o pragnieniu pracy akurat w jej strukturach i nadziei na zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak ty.

    Krótkie podsumowanie zawodowe

    To nic innego jak krótka prezentacja, która ma przybliżyć Twoją osobę rekruterowi czy pracodawcy i zachęcić go do przeczytania dalszej części listu motywacyjnego. Powinna zawierać konsolidację twoich umiejętności, doświadczenia, cech osobowości i celów zawodowych.

    Kręgosłup listu

    Filarem listu motywacyjnego jest rozbudowany i szczegółowy opis Ciebie i Twojej kandydatury, mający na celu zaprezentowanie Cię jako potencjalnego pracownika danej firmy.  Jego treść powinna odpowiadać rekruterowi czy pracodawcy na następujące pytania:

    • Jakie masz wykształcenie i w jaki sposób jest ono związane z pracą, do której aplikujesz?
    • Jakie masz doświadczenie zawodowe i jakie obowiązki wykonywałeś w poprzednich pracach, a co za tym idzie, czy jesteś oswojony z pracą o podobnym charakterze, czy praca, do której aplikujesz będzie dla Ciebie nowością?
    • Czy posiadasz jakieś umiejętności i cechy osobowości przydatne w tej konkretnie pracy?
    • Czy jesteś otwarty na wyzwania i gotowy do rozwijania się?
    • Czy pasujesz do firmy i jej pracowników charakterem i specjalizacją?
    • Dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie i akurat na tym stanowisku?
    • Jakie korzyści może odnieść firma i jej zespół z zatrudnienia Ciebie?
    • Czego oczekujesz od pracy w tej firmie, na tym stanowisku?
    • Jakie masz cele zawodowe i w jaki sposób będziesz mógł je realizować w danej firmie?

    W opracowywaniu tej części listu motywacyjnego przyda Ci się znajomość specyfiki pracy w firmie, do której aplikujesz, jej filozofii, misji oraz ścieżek rozwoju, które można w niej obrać i umiejętność ich odniesienia do własnych celów, doświadczeń i cech.

    Podsumowanie

    Ostatni akapit listu motywacyjnego, w którym bardzo krótko podsumowujesz, dlaczego warto Cię zaprosić na rozmowę o pracę i w przekonujący sposób prosisz o kontakt zwrotny w sprawie zatrudnienia.

    Wiele czy Jeden?

    List motywacyjny, w odróżnieniu od CV, nie jest dokumentem uniwersalnym. Według teorii bowiem,  przy każdej aplikacji tworzysz jego treść na nowo, ponieważ musisz w niej uwzględnić konkretne stanowisko i firmę, do jakiej wysyłasz aplikację. Idealnie byłoby, gdybyś tworzył unikalny list motywacyjny dla każdej aplikacji o pracę. W praktyce jednak, rzadko jesteś w stanie to zrobić.

    Jeśli poszukujesz pracy tylko w ramach konkretnego stanowiska możesz z powodzeniem stworzyć sobie wzorcowy list motywacyjny, o uniwersalnej treści. Oczywiście, za każdym razem będziesz musiał ją delikatnie modyfikować, chociażby zmieniając dane adresata oraz pojedyncze zdania dotyczące firmy, w której chcesz otrzymać pracę.

    Możesz skorzystać z szablonów listów motywacyjnych i już dziś napisać taki wzorcowy list motywacyjny, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

    Podziel się Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp
    Redakcja cv24

    Redakcja serwisu internetowego CV24 - mini portalu dotyczący rynku pracy, edukacji, biznesu, poszukiwania pracy oraz doskonalenia zawodowego, edukacji. To, czy wchodzisz dopiero na rynek pracy, czy jesteś doświadczonym pracownikiem, jest bez znaczenia. Nasz serwis jest dla Ciebie.

    Powiązane Posty

    List Motywacyjny – Przykład z Omówieniem

    2017-04-29

    Zostaw komentarz Anuluj komentarz

    Najnowszy artykuł
    Biznes

    Klimatyzator na wodę lodową dla dużych biur

    Przez Redakcja cv242025-01-292 minuty czytania

    Klimatyzator na wodę lodową – idealne rozwiązanie dla przestrzeni biurowych W dynamicznym środowisku pracy komfort termiczny odgrywa istotną rolę w zapewnieniu efektywności i dobrego samopoczucia pracowników. Odpowiednie warunki klimatyczne w…

    Nowości

    Śrut cięty z drutu i jego wykorzystanie w procesie oczyszczania powierzchni

    2025-01-03

    Automatyzacja i monitoring pracy sprężarek tłokowych – nowe możliwości

    2024-12-09

    Wyroby hutnicze w przemyśle i budownictwe

    2024-06-03

    Kroki procesu laminowania: Od przygotowania do zakończenia

    2023-07-20
    Najnowsze komentarze
    • Marta - Od ilu lat można pracować w Żabce 🐸? Praca w liceum lub na wakacje
    • Arek - Od ilu lat można pracować w Żabce 🐸? Praca w liceum lub na wakacje
    O CV24

    Serwis internetowy CV24 to mini portal dotyczący rynku pracy, poszukiwania pracy, doskonalenia zawodowego, edukacji. Nie ma znaczenia czy wchodzisz dopiero na rynek pracy, czy jesteś doświadczonym pracownikiem — nasz serwis jest dla Ciebie. Znajdziesz u nas między innymi porady dotyczące ścieżki kariery, a także wzory listów motywacyjnych i CV.

    Najnowsze o CV
    Klauzula do CV

    Klauzula do CV

    2022-05-24

    Jakie wpisać zainteresowania w CV?

    2022-05-20

    Jak napisać CV w języku angielskim?

    2018-10-11
    Inne ciekawe posty

    Klimatyzator na wodę lodową dla dużych biur

    2025-01-29

    Śrut cięty z drutu i jego wykorzystanie w procesie oczyszczania powierzchni

    2025-01-03

    Automatyzacja i monitoring pracy sprężarek tłokowych – nowe możliwości

    2024-12-09
    © 2025 CV24. Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.