List Motywacyjny – Jak Napisać?

List motywacyjny to drugi po Curriculum Vitae dokument, który dołączasz do aplikacji do pracy na wymarzonym stanowisku. W tym artykule przybliżymy Ci nieco jego specyfikę  – pomożemy zrozumieć funkcje i ich przełożenie na  formę oraz treść, a także podpowiemy, jakimi zasadami powinieneś się kierować podczas redagowania.

List Motywacyjny, Czyli?

Listo motywacyjny to nic innego jak pisemna forma autoreklamy. Jest to dokument, za pośrednictwem którego możesz zaprezentować swoje atuty w taki sposób, aby zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.  Za pomocą listu motywacyjnego nie tylko rozwijasz i uzupełniasz informacje zawarte w CV, ale także przedstawiasz swoją osobowość.

Co najważniejsze – wszystko, co zawierasz w liście motywacyjnym bezpośrednio odnosisz do konkretnej pracy i firmy, do których aplikujesz.  W prawidłowo napisanym liście motywacyjnym Twoje wykształcenie, cele, umiejętności, cechy osobowości oraz doświadczenie zawodowe zaprezentowane są w przełożeniu na korzyści, jakie może osiągnąć dana firma z zatrudnienia właśnie Twojej osoby.

Forma

List motywacyjny to typowy list formalny. Dlatego właśnie musisz zawrzeć w nim datę i miejsce sporządzenia (w prawym górnym rogu), swoje dane osobowe i kontaktowe (w lewym górnym rogu, w kolejności powszechnie przyjętej dla korespondencji formalnej) oraz dane adresata, czyli firmy, w której ubiegasz się o pracę lub konkretnego jej działu, czy osoby odpowiedzialnej za rekrutację pracowników (tuż pod danymi osobowymi, z prawej strony). Ze względu na obecność danych osobowych w dokumencie, powinieneś też dołączyć zgodę na ich przetwarzanie, której aktualne brzmienie znajdziesz we wzorach CV na naszej stronie (najlepiej umieścić ją w stopce).

List motywacyjny piszesz w pierwszej osobie liczby pojedynczej, czyli jako „ja”. Zachowujesz w nim formalny styl wypowiedzi i odniesień do adresata – zaczynasz go zwrotem „Szanowni Państwo!” lub w przypadku znanego nazwiska rekrutera tudzież specjalisty ds. HR „Szanowny Panie/Szanowna Pani x!”. Pamiętaj, żeby zwroty bezpośrednie w treści np. Państwa pisać zawsze wielką literą – okazując tym samym szacunek do osoby, która będzie zapoznawała się z treścią listu.

Niezbędne Elementy

Konstruując  list motywacyjny musisz pamiętać o tym, aby uwzględnić w jego treści wszystkie elementy niezbędne dla tej formy. Należą do nich:

Informacja wstępna

Pełni funkcję wstępu formalnego, dlatego umieszczasz ją w pierwszym akapicie listu. Musisz w niej zawrzeć informację o tym, na jakie stanowisko aplikujesz, w jakiej firmie i pod jakim adresem (w przypadku, gdy firma ma więcej niż jedno biuro bądź działa na dużą skalę np. bank), a także skąd dowiedziałeś się o rekrutacji. Co do ostatniego punktu, możesz wspomnieć o ogłoszeniu znalezionym w Internecie (koniecznie podaj nazwę serwisu lub strony) czy gazecie (jak wcześniej), ale również informacji od znajomego. List motywacyjny możesz wysłać również w przypadku, gdy nie jest prowadzona rekrutacja w danej firmie – wtedy możesz wspomnieć o pragnieniu pracy akurat w jej strukturach i nadziei na zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak ty.

Krótkie podsumowanie zawodowe

To nic innego jak krótka prezentacja, która ma przybliżyć Twoją osobę rekruterowi czy pracodawcy i zachęcić go do przeczytania dalszej części listu motywacyjnego. Powinna zawierać konsolidację twoich umiejętności, doświadczenia, cech osobowości i celów zawodowych.

Kręgosłup listu

Filarem listu motywacyjnego jest rozbudowany i szczegółowy opis Ciebie i Twojej kandydatury, mający na celu zaprezentowanie Cię jako potencjalnego pracownika danej firmy.  Jego treść powinna odpowiadać rekruterowi czy pracodawcy na następujące pytania:

  • Jakie masz wykształcenie i w jaki sposób jest ono związane z pracą, do której aplikujesz?
  • Jakie masz doświadczenie zawodowe i jakie obowiązki wykonywałeś w poprzednich pracach, a co za tym idzie, czy jesteś oswojony z pracą o podobnym charakterze, czy praca, do której aplikujesz będzie dla Ciebie nowością?
  • Czy posiadasz jakieś umiejętności i cechy osobowości przydatne w tej konkretnie pracy?
  • Czy jesteś otwarty na wyzwania i gotowy do rozwijania się?
  • Czy pasujesz do firmy i jej pracowników charakterem i specjalizacją?
  • Dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie i akurat na tym stanowisku?
  • Jakie korzyści może odnieść firma i jej zespół z zatrudnienia Ciebie?
  • Czego oczekujesz od pracy w tej firmie, na tym stanowisku?
  • Jakie masz cele zawodowe i w jaki sposób będziesz mógł je realizować w danej firmie?

W opracowywaniu tej części listu motywacyjnego przyda Ci się znajomość specyfiki pracy w firmie, do której aplikujesz, jej filozofii, misji oraz ścieżek rozwoju, które można w niej obrać i umiejętność ich odniesienia do własnych celów, doświadczeń i cech.

Podsumowanie

Ostatni akapit listu motywacyjnego, w którym bardzo krótko podsumowujesz, dlaczego warto Cię zaprosić na rozmowę o pracę i w przekonujący sposób prosisz o kontakt zwrotny w sprawie zatrudnienia.

Wiele czy Jeden?

List motywacyjny, w odróżnieniu od CV, nie jest dokumentem uniwersalnym. Według teorii bowiem,  przy każdej aplikacji tworzysz jego treść na nowo, ponieważ musisz w niej uwzględnić konkretne stanowisko i firmę, do jakiej wysyłasz aplikację. Idealnie byłoby, gdybyś tworzył unikalny list motywacyjny dla każdej aplikacji o pracę. W praktyce jednak, rzadko jesteś w stanie to zrobić.

Jeśli poszukujesz pracy tylko w ramach konkretnego stanowiska możesz z powodzeniem stworzyć sobie wzorcowy list motywacyjny, o uniwersalnej treści. Oczywiście, za każdym razem będziesz musiał ją delikatnie modyfikować, chociażby zmieniając dane adresata oraz pojedyncze zdania dotyczące firmy, w której chcesz otrzymać pracę.

Możesz skorzystać z szablonów listów motywacyjnych i już dziś napisać taki wzorcowy list motywacyjny, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *