Chciałbyś pracować w zawodzie sprzedawcy w sklepie? Myślisz nad tym, w jaki sposób opracować profesjonalne CV? W tym artykule doradzimy Ci, jak stworzyć perfekcyjne CV sprzedawcy-kasjera, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie w tym zawodzie. Dzięki wzorom i podpowiedziom, jakie znajdziesz w tym tekście, udowodnisz w swoim Curriculum Vitae, że jesteś stworzony do pracy w zawodzie sprzedawcy i na pewno szybko znajdziesz pracę. Porady możesz wykorzystać w szczególności, jeśli poszukujesz zatrudnienia na stanowisku sprzedawcy lub kasjera w sklepie spożywczym, odzieżowym lub w markecie wielobranżowym
Jak każde Curriculum Vitae, CV sprzedawcy musi mieć odpowiednią formę. Nie martw się, jeśli jej ni znasz. Zamiast opracowywać CV od podstaw, możesz skorzystać z Naszej bazy, w której znajdziesz profesjonalne wzory CV i szablony życiorysów przeznaczone do uniwersalnego użytku. Wystarczy, że uzupełnisz takie gotowe CV informacjami związanymi z Twoim doświadczeniem, wykształceniem i umiejętnościami, a już będziesz gotowy do aplikowania o wymarzoną pracę sprzedawcy!
Spis treści
Przykładowe obowiązki i osiągnięcia
W zawodzie sprzedawcy-kasjera głównym i najważniejszym obowiązkiem jest profesjonalna obsługa klienta. Wiąże się jednak ona z wykonywaniem wielu czynności takich jak:
- dbanie o pozytywny wizerunek firmy/marki/produktów
- prezentowanie firmy/marki/produktów/usług klientom
- obsługiwanie kasy fiskalnej
- kontrola czystości i dbanie o porządek w miejscu pracy
- wykładanie towaru i visual merchandising/prezentowanie ofert
Jeśli jesteś sprzedawcą z dużym doświadczeniem, prawdopodobnie wypełniałeś w poprzednich pracach również obowiązki takie jak:
- prowadzenie szkoleń dla nowych pracowników
- koordynacja pracy zespołu
- ustalanie grafików prac
Jeśli znasz już wymagane obowiązki powinieneś opracować listę „jakimi osiągnięciami mogę pochwalić się jako sprzedawca lub kasjer?” To w gruncie rzeczy zależy od tego, jakiego rodzaju sprzedawcą jesteś. Jeśli aplikujesz do pracy kasjera, możesz na przykład wspomnieć o tym, że samodzielnie obsłużyłeś tysiąc klientów w noc sylwestrową. Jeżeli zaś ubiegasz się o pracę w sprzedaży na konkretnym dziale sklepowym, podaj przykład w jaki sposób udało Ci się usprawnić pracę swoją i zespołu lub zmienić strategię sprzedażową czy lokalizację produktów. Jako sprzedawca możesz również podać średnią swoich wyników sprzedażowych z poprzedniej pracy (oczywiście jeśli dowodzi ona Twojej skuteczności). Wygrałeś jakiś konkurs, zdobyłeś tytuł „Sprzedawcy miesiąca”? Nie zapomnij o tym wspomnieć w rubryce osiągnięcia w Twoim CV!
Przykładowe umiejętności i kwalifikacje sprzedawcy, kasjera
Uzupełniając informacje w rubryce umiejętności w CV sprzedawcy zwróć szczególną uwagę na te, które czynią Cię idealnym kandydatem do pracy na tym stanowisku. Najpowszechniej wymieniane w sekcji umiejętności w CV sprzedawcy są:
- wysoka kultura osobista
- dbałość o higienę i bezpieczeństwo pracy/znajomość przepisów BHP
- otwartość na potrzeby klienta
- komunikatywność
- odporność na stres
- umiejętność pracy pod presją czasu
- umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminali płatniczych
Ważne są jednak także umiejętności, które czynią Cię dobrym sprzedawcą w branży, w której chcesz pracować. Dlatego w umiejętnościach w CV sprzedawcy w sklepie wspomnij o znajomości produktów, usług i rynku, w którego obszarze będziesz zajmował się sprzedażą np. znajomość alkoholi i specyfiki handlu wyrobami koncesyjnymi. Nie pomiń także umiejętności sprzedaży sugestywnej, szczególnie jeśli masz dar przekonywania klientów do zakupów czy zmiany ich pierwotnych decyzji.
W sekcji dotyczącej kwalifikacji w CV sprzedawcy najlepiej wpisz ukończone przez siebie kursy, szkolenia, warsztaty i studia związane ze sprzedażą i obsługą klienta wraz z odpowiednią datą oraz jednostką organizacyjną, na przykład:
- dyplom ukończenia kursu „Obsługa kasy fiskalnej” 2010 Powiatowy Urząd Pracy w Warszawie
- dyplom ukończenia kursu „Współczesne standardy obsługi klienta” 2014 Trade Coaching
- certyfikat udziału w warsztatach „BHP 2016” Carrefour Polska
Dodatkowe kwalifikacje, niebezpośrednio związane z pracą na stanowisku sprzedaży również mogą okazać się znaczące. Są nimi między innymi kwalifikacje takie jak:
- dyplom ukończenia kursu „Operator wózków widłowych”2011, Powiatowy Urząd Pracy w Warszawie
- prawo jazdy kat. B
- First Certificate in English
Przykładowe zainteresowania
W tej sekcji masz szansę pokazać się od strony bardziej prywatnej. Dzięki zawartości rubryki zainteresowania w CV możesz zaciekawić rekrutera i wyróżnić spośród innych kandydatów do pracy sprzedawcy. Porady dotyczące uzupełniania sekcji zainteresowania znajdziesz w Naszym artykule „Zainteresowania w CV” –link-.
BONUS – Podsumowanie zawodowe
Zredagowanie krótkiego i zwięzłego podsumowania zawodowego w CV jest dobrym pomysłem, dzięki któremu możesz skonsolidować informacje o Twoim doświadczeniu i kwalifikacjach oraz udowodnić, że jesteś świetnym kandydatem na stanowisko sprzedawcy w wymarzonej firmie. Spróbuj napisać coś według wzoru:
Jestem kasjerką z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku sprzedawcy w najbardziej obleganych sieciach handlowych w Polsce. Cechuje mnie imponujące tempo pracy, wysoka kultura osobista oraz komunikatywność, która ułatwia mi kontakty z klientami. Poszukuję zatrudnienia w firmie, w której moje umiejętności i doświadczenie zostaną odpowiednio docenione.
Stwórz swoje CV sprzedawcy
Jeśli szukasz pracy sprzedawcy, nie obędziesz się bez profesjonalnego CV. Zaoszczędź czas i nerwy i skorzystaj z Naszej bazy szablonów CV. Wybierz prosty do uzupełnienia profesjonalny wzór CV do pracy w sklepie i ciesz się idealnym Curriculum Vitae, gotowym do wysyłki wraz z Twoją aplikacją o pracę.
Zobacz inne wzory CV sprzedawcy
- CV sprzedawcy w sklepie odzieżowym – dla wszystkich szukających pracy w sklepie z ubraniami
- CV sprzedawcy w Lidlu / Biedronce – dla tych, co szukają pracy w dyskontach i sieciach handlowych.