Omówienie form zatrudnienia w postaci stażu i praktyk

Staż a praktyka

W tym roku kolejne rzesze absolwentów szkół wyższych zaczną podbijać rynek pracy. Z pewnością przekonają się, że choć znalezienie pierwszego zatrudnienia nie zawsze jest tak łatwe, współczesny rynek pracy jest naprawdę przychylny dla młodych osób. Można bowiem skorzystać z możliwości zatrudnienia jakim jest staż, na którym zarabia się swoje pierwsze pieniądze. Z pewnością, wiele osób będzie nurtować pytanie, ile płacą na stażu? Warto zatem poczytać garść przydatnych informacji, które są zamieszczone poniżej.

Staż a praktyka

Czym różni się staż od praktyki? Różnica jest bardzo prosta. Praktyki odbywają ludzie, którzy są wciąż w trakcie pobierania nauki. Zatem jeżeli jest się uczniem szkoły zawodowej albo technikum, albo wciąż się studiuje, z pewnością w ramach nauki zawodu trzeba będzie odbyć praktykę. W przypadku studentów, praktyki najczęściej muszą oni zorganizować sami, zwykle również nie są one płatne, chociaż oczywiście nie jest to regułą. W przypadku uczniów szkół zawodowych oraz techników, bardzo często szkoła pomaga zorganizować praktyki, które odbywają się w trakcie roku szkolnego. Bardzo często uczniowie otrzymują za nie symboliczne wynagrodzenie.

Staż

Staż to tak naprawdę pierwsza praca po zakończeniu nauki. Staż mogą odbywać zarówno ludzie, którzy właśnie zdali maturę, nie zamierzają w najbliższym czasie kontynuować edukacji, po prostu chcą pracować. Nastaw mogą pójść również ludzie, którzy ukończyli studia wyższe, licencjat albo studia magisterskie. Staż to taka forma zatrudnienia, w której bardzo często w wynagrodzeniu partycypuje Urząd Pracy. Dlatego właśnie to tam trzeba załatwiać wszelkie formalności, aby móc podjąć staż w wybranej firmie. Staż najczęściej trwa pół roku, w tym czasie zatrudniony pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia od firmy, a właśnie z Urzędu Pracy. Po zakończeniu stażu, pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika na określony czas. Pracownik może wpisać do swojego CV doświadczenie związane z pracą na stażu, bo była to praca, panie praktyka.

Praktyki za granicą

Od wielu lat uczniowie szkół średnich oraz wyższych mają niesamowite możliwości związane z wymianą międzynarodową, zatem mogą uczyć się przez jakiś czas w obcym kraju. To doskonały pomysł dla tych osób, które osiągają naprawdę dobre wyniki w nauce, oraz dobrze posługują się językiem obcym. W ten sposób mogą po raz pierwszy zobaczyć jak wygląda praca w innym kraju. Takie międzynarodowe praktyki organizują również duże firmy, najczęściej związane z branżą nowych technologii oraz IT. To właśnie te firmy poszukują nowej, świeżej krwi, czyli młodych ludzi z pasją, którzy chcą rozwijać się w jakimś określonym kierunku. Czasami różne duże międzynarodowe instytucje, które zajmują się finansowaniem różnych dobrych pomysłów, również wspierają młodych ludzi w ich dążeniu do odbycia praktyk w koncernach i firmach. Dlatego właśnie warto szukać tego typu ofert w internecie, bo zbliżają się wakacje, a zatem doskonały czas by zrobić coś takiego dla siebie, co zaprocentuje w przyszłości nowymi umiejętnościami oraz świetną karierą.